Premiér Andrej Babiš minulý týden překvapivě prohlásil, že „nemá problém“ s rychlejším snižováním emisí skleníkových plynů, konkrétně o 55 procent oproti roku 1990, jak to v září navrhla Evropská komise. Dosud přitom tento cíl odmítal jako „absolutně nereálný“, teď ale řekl, že se k němu „principiálně hlásíme, pokud to bude v průměru za celou EU“.

V čem spočívá ta změna? Jak se HN svěřily vládní zdroje, v tom, že premiér si až nyní přečetl podklady a zjistil, že cílové číslo se počítá pro celou Unii, nikoli jako meta pro každou zemi zvlášť. Takhle to přitom stálo od začátku; Brusel vždycky navrhoval údaj za celý blok, což umožní uhelným státům jako Česko vyměnit nižší redukci s „čistějšími“ členskými zeměmi. Jen Andrej Babiš to zjistil až teď.

S podklady jsou čeští politici často na štíru. Diplomaté vždycky znervózněli, když si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek „sundal brýle, protože to znamenalo, že přestal číst podklady“ a vydal se na cestu svými myšlenkami. Jeho předchůdci Karlu Schwarzenbergovi se zase všechno muselo připravit na jednu stránku, protože „nesnášel dlouhé podklady“.

Schopnost orientace v podkladech je pro politiky rozhodující výhoda a na významu nabyla zejména teď, v covidové době, kdy se všechno, co se děje, mnohem častěji dozvídají čtením psaného slova. Už je nikdo nezorientuje cestou na schůzku, nezjistí podstatné elementy při nezávazném hovoru v kuloárech.

Svět se propojuje, nově i pandemií, a společných témat k řešení, a tedy i…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1166

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte