Archives - Kenzo Takada est décédé des suites de la Covid-19 ŕ l'âge de 81 ans
Do Paříže přijel na zkušenou na pár měsíců. Zůstal 56 let. • Autor: Agence / Bestimage

Spojil Západ s Východem a stal se prvním globálním módním návrhářem v pravém smyslu toho slova. Z nespočtu vlivů vytvořil bohatý okamžitě rozpoznatelný panetnický styl. Přitom jeho oblečení nikdy nepůsobilo tak, že by si z lokálních kultur jen bez rozmyslu půjčoval líbivé ornamenty a vzory. Vždy se jim snažil porozumět.

Návrhář Kenzó Takada zemřel 4. října v důsledku covid-19 ve věku 81 let a během svého života, jenž by vydal na román, prorazil minimálně dva skleněné stropy. Tím prvním bylo, když se na sklonku padesátých let stal jedním z prvních mužů, kterým bylo v Tokiu umožněno studovat na návrhářské škole. Tím druhým pak, když si coby přistěhovalec z Japonska vybudoval zářnou kariéru ve světě vysoké módy, který byl naprosto eurocentrický. Kenzó přitom neměl ambice stát se hvězdou, pomohla mu náhoda. Během příprav na olympiádu v Tokiu v roce 1964 padl za oběť nové výstavbě i blok domů, v němž Kenzó bydlel, a on dostal kompenzaci ve výši deseti nájmů. Chtěl si splnit sen, na pár měsíců se podívat do hlavního města módy: do Paříže. Z několika měsíců se ale stalo 56 let.

Bývalý učitel z návrhářské školy mu poradil, ať jede lodí, aby poznal co nejvíc kultur. Kenzó se tak vydal parníkem s mnoha zastávkami v Hongkongu, Singapuru, Saigonu, Bombaji, Egyptě – a všude byl fascinovaný oblečením. Když doputoval do Paříže, připadala mu v zimních měsících jako nevlídné smutné místo, ale když s jarem ožily kavárny a parky, pochopil, že se mu tady líbí. Záhy se mu poštěstilo…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1526

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte