60A_Getty-Images
Nemůžete hrát nové hry podle starých pravidel. (Kanye West, festival Coachella, 2019)

Odpouštím všem v hudebním průmyslu, kteří se podílejí na novodobém otroctví. Odplata náleží jen Pánu,“ zněl jeden z mnoha desítek tweetů Kanyeho Westa, které napsal 31 milionům svých sledujících ve středu 16. září. Bylo jasné, že se k něčemu schyluje. Ihned totiž následovalo prohlášení: „Tento okamžik změní hudební průmysl nadobro… Všichni se modleme… Funguje to… Dnes ráno klečím na kolenou.“ A pak se spustila lavina více než stovky ofocených stran z kontraktů, které Kanye West uzavřel se svým hudebním vydavatelstvím Universal Music Group v průběhu let 2005–2014.

Ještě nikdy se veřejnosti nenaskytl takový vhled do útrob fungování hudebního byznysu, a to přímo na příkladu jedné z komerčně nejúspěšnějších hvězd 21. století. Všechno bylo venku tak, jak smlouvu obě strany podepsaly; nikde nic vynecháno nebo začerněno. Každý si mohl přečíst, jak vysoké zálohy rapper na svá alba dostával a jak si s ním firma dělila zisky. „Potřebuji, aby si je prohlédl každý právník na světě,“ dodal ke svému rozhodnutí West s tím, že odhalené smlouvy měly ukázat, jak velkých nespravedlností se během kariéry stal obětí.

Co rappera tak rozlítilo a proč se rozhodl zveřejnit kontrakty, čímž dozajista porušil odstavce o jejich důvěrnosti? Westova nespokojenost ukazuje konflikt, který není v rámci hudebního byznysu až tak neobvyklý. Předmětem tahanice mezi umělcem a jeho vydavatelstvím je zásadní spor o to, kdo by měl profitovat z práv na užívání originálů jeho hudebních nahrávek, tzv.…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1520

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte