Onen muž se dožil sto čtyřiceti let. Zpráva o tom, že vybagrovali jeho hrob při stavbě nějaké té podzemní garáže, minulý týden trochu zapadla. Ale neměla by. Spolu s kosterními pozůstatky tu totiž byl ještě smotek se zlomkem básně. Citujeme: „Copak mi žaludek zpívá? Že není v něm ani slíva. Když vzbudí mě v noci hlady, říkám mu, zůstaneš mladý.“ Experti se domnívají, že báseň chválí účinky půstu. Což potěšilo všechny, kdo věří v blahodárnost hladovění.

Tenhle trend je tady už nějakou dobu, ovšem narážel vždycky na jeden problém. Dnešní člověk se nechce trápit hlady ani ničím jiným. A proto teď nastoupila nová móda. Takzvaný přerušovaný půst, což v podstatě znamená, že člověk nejí, ale jen do příštího jídla. Pak půst přeruší a na další hladovění se posílí vydatným obědem. Nejobvyklejší metoda přerušovaného půstu se jmenuje 16/8, tedy jíst z každého dne jen osm hodin a šestnáct ne, na což stačí vynechat buď snídani, nebo večeři. Anebo je tu metoda 1/1, což znamená jeden den jíst normálně a jeden den vůbec.

Princip přitom zůstává stejný jako u dlouhých půstů. V době, kdy buňky nedostávají energii z jídla, sáhnou do vlastních zásob, přičemž likvidují poškozené a nefunkční části sebe samých. Vlastně recyklují svůj odpad. Aby se tento mechanismus aktivoval, stačí právě oněch šestnáct hodin bez jídla. Hladovějící většinou ani nestihne mít hlad, ovšem zlepšují se parametry jako množství cukru v krvi, krevní tlak, cholesterol, imunita. Nálada se rozjasní a člověku se chce psát…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte