Prezident Donald Trump se odmítl zavázat k poklidnému předání moci a pobouřil tak mnohé Američany, kteří se obávají, že odmítne opustit svůj úřad i v případě, že prohraje v listopadových volbách – dokonce, že by se mohl uchýlit k násilí. Děsivou pravdou je nicméně fakt, že Trump nemusí zvítězit v hlasování, a přesto se může udržet u moci i prostřednictvím několika zcela legálních a ústavních mechanismů.

Přítel chaos

Systém volby amerického prezidenta je komplikovaný, protože nebyl zamýšlen jako projev přímé demokracie. Ústava vyzývá jednotlivé státy, aby si vybraly své zástupce, prezidentské volitele, kteří se potom sejdou k samotné prezidentské volbě. Státy v průběhu času přijaly zákony zajišťující, aby byli volitelé vybíráni na základě všeobecného hlasování. To jsou ale zákony, nikoli ústavní povinnosti.

A teď si představme následující průběh volebního týdne: Třetího listopadu vede Trump, demokratický kandidát Biden nicméně posiluje v následujících dnech. Republikáni vznášejí oficiální stížnost proti desítkám tisíc zaslaných hlasů. Demokraté kontrují vlastními žalobami. Vzhledem k nastalému zmatku se kongresy jednotlivých států rozhodnou, že volitele jmenují samy.

Obavu přitom vzbuzuje fakt, že v osmi z devíti rozhodujících států ovládají kongres republikáni. Pokud dojde jeden nebo více z nich k závěru, že hlasování bylo zmatečné nebo ho provázely nesrovnalosti, mohou vyslat k hlasování skupinu volitelů, kterou samy považují za legitimní. A ta bude složená…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte