70_sebek_stransky
Tomáš Šebek

Chirurg operuje, diabetolog hlídá krevní cukr, kardiolog léčí srdce. Hmm, bez urážky. Je sice skvělé, kam za posledních padesát let poskočil vývoj léčebných metod v medicíně. Už dávno před Hippokratem léčitelé své souputníky léčili. Ale není to po těch letech fakt už trochu nuda? Poskakujeme, ale co nějaký pořádný skok? Disrupce. Za sebe říkám, že mě chirurgie baví více než cokoli jiného na světě. Ale za nás všechny a za pokrokovou společnost, ve které se nacházíme, bych řekl, že je to už málo. Neviděl bych si na špičku nosu, kdybych se smířil „jen“ s tím, že můžeme velice efektivně léčit. Klidně budu poslední chirurg svého druhu, ale také se zamyslím, jestli náhodou nemůžeme být trvale zdraví.

A tak ještě před tím, než už konečně odpálím plejádu konkrétních preventivních opatření a programů, dovolím si potřetí a naposledy úvod k tomu, co tou prevencí vlastně myslím. V klasických skriptech najdete pojmy primární a sekundární prevence. Přestože se to pořád mele dokola, málokdo tomu pořádně rozumí. Cílem primární prevence je omezit anebo alespoň oddálit vznik onemocnění tak, že se odstraní již vzniklé rizikové faktory. Lapidární příklad budiž to, že infarkt myokardu nedostanu (anebo až za mnohá léta), pokud mimo jiné okamžitě přestanu kouřit. Cílem prevence sekundární je diagnóza nemoci v časném stadiu, či dokonce v době, kdy se ještě nestihla nijak projevit a kdy je ještě možné ji zastavit, nebo dokonce vyléčit. Třeba odstranění žlučníkových kamenů po prvním záchvatu může…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte