Tchajwanci, jak známo, se rozhodli poděkovat českým senátorům za nedávnou návštěvu ostrova mimo jiné tak, že jedna tamní firma nabídla Česku jako dar pět výrobních linek na trojrozměrný tisk roušek a respirátorů N95. Jedna linka vyrobí 30 roušek za minutu a kapacita všech pěti strojů dohromady má dosahovat jednoho milionu kusů ochranných prostředků týdně. Pro Česko znovu zápasící s koronavirovou nákazou jde o vítanou pomoc – pokud by se stroje skutečně rozběhly, uspokojily by potřebu všech 120 tisíc českých zdravotníků nasazených v nemocnicích v první linii. Zemi ale Tchajwanci zároveň přidělali logistický problém, který ještě na Tchaj-wanu definoval ředitel kanceláře předsedy Senátu Petr Kostka. „Je to skvělé, ale jak s tím máme teď naložit? My jako Senát to nemůžeme jen tak převézt a postavit si to na dvůr,“ reagoval těsně před odletem.

Minulý týden se proto skupina senátorů v čele s předsedou Milošem Vystrčilem (ODS) poprvé sešla nad otázkou, jak tenhle rébus, kterým se horní komora dosud nezabývala, vyřešit. První část hádanky je zřejmě už vyřešená. „Doprava do České republiky bude podle předběžné dohody na nás,“ řekl Respektu tchajwanský velvyslanec Liang-Ruey Ke. Vystrčil spolu se šéfem senátního výboru pro bezpečnost a zahraniční politiku Pavlem Fischerem (nez.) a předsedou zdravotního výboru Lumírem Kantorem (za KDU-ČSL) se pak shodli, že budou muset najít společnost, která by dostala stroje do správy a roušky za regulovanou cenu tiskla.

„Naším partnerem v tom…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1178

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte