Kultura

Stále aktuální báje

Když vyšla před čtyřiceti lety novela Čekání na barbary od jihoafrického a nyní australského autora Johna Maxwella Coetzeeho, označil ji list The New York Times za realistickou báji. Odehrává se totiž v blíže nespecifikovaném časoprostoru, o němž víme jen to, že vůkol je poušť a kdesi v horách se ukrývají divoši. A zároveň byla natolik vtahující, že recenzenti v JAR popisované imaginární impérium (či spíš kolonii) umisťovali do Afriky, zatímco v USA si prózu vykládali jako surrealistický kovbojský příběh z jihozápadní hranice. Když pak měla v roce 2005 premiéru stejnojmenná opera Philipa Glasse, psalo se o podobnosti s invazí do Iráku. A právě teď do zámořských kin přišla filmová adaptace knihy, jejíž režisér Ciro Guerra popisuje, jak začal mít při natáčení intenzivní pocit, že Coetzeeho román se odehrává „tady a teď“ – neboť k němu na place stále častěji přicházely zprávy o nástupu autoritářů a protestech vůči „imaginárním“ nepřátelům.

Bezejmenný hlavní hrdina a vypravěč knihy v jedné osobě je vzdělaný intelektuál středního věku; mírně zkorumpovaný soudce, který si přál pouze poklidný život v poklidné době. Výhled na bezstarostnou penzi však spolehlivému úředníkovi v pevnosti uprostřed odlehlého městečka na hranicích naruší zvěsti o nepokojích mezi barbary, jež přicházejí z metropole – a brzy taky první pochytaní a přivlečení „barbaři“, které vojáci v čele s krutým plukovníkem mučí. Což je v jeho očích nezákonné a probudí to v něm svědomí. Ujme se barbarské…

I_obalka_R36_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte