Alexej Navalnyj, nejznámější domácí kritik ruského prezidenta Vladimira Putina, byl pravděpodobně otráven. V době, kdy šlo toto vydání v pátek večer do tisku, se nacházel v bezvědomí v nemocnici v sibiřském Omsku a chystal se jeho letecký převoz na léčení do Berlína, k čemuž dali Rusové po celodenních průtazích souhlas.

Navalnému se udělalo náhle zle předchozí den v letadle mířícím do Moskvy – na Sibiři byl bloger a aktivista podpořit tamní opoziční představitele před regionálními volbami. Podle jeho mluvčí byl otráven dosud neznámou látkou vmíchanou do čaje v letištní kavárně, protože to bylo to jediné, co toho rána od probuzení vypil; do té doby se cítil zcela zdráv.

Pokud by se otrava neformálního lídra ruské opozice potvrdila, nebylo by to překvapivé, spíš naopak. Putinův dlouholetý protivník v minulosti přežil už několik vražedných pokusů a jed v poslední době patří k oblíbenému nástroji, jímž ruský režim likviduje své oponenty. Na otravu poloniem zemřel před čtrnácti lety bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko zavražděný podle vyšetřovatelů zabijáky vyslanými Moskvou, zatímco bývalý agent Sergej Skripal se svou dcerou v Anglii před dvěma lety podobnému atentátu – tentokrát jedem novičok – o vlásek unikl.

Přímých důkazů o Putinově instrukci v případě Navalného se zřejmě nikdy nedočkáme. Těch nepřímých, a také dalších obětí z řad opozičních politiků a kritických novinářů, je však dost. Útok na Alexeje Navalného je nejnovějším příkladem z této řady. Je to ostrá…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte