Protests in the streets of Minsk
Naložit, odvézt a dva dny mučit. (Noční protesty v hlavním městě) • Autor: Anna Ivanova

14_ mapa_belorusko

Na prvním je Svjatlana Cichanouska, opoziční prezidentská kandidátka, na svém předvolebním mítinku v Minsku. Je předposlední červencový den a Cichanouska zdraví pětašedesát tisíc lidí, největší takové shromáždění, jaké Bělorusko za svých třicet postsovětských let pamatuje.

Druhá nahrávka je z minulého úterý, po nedělních zfalšovaných volbách, ve kterých se diktátor Aljaksandr Lukašenka vyhlásil – už pošesté – suverénním vítězem se ziskem osmdesáti procent hlasů. I na tomto videu je Svjatlana Cichanouska, tentokrát je před kamerou sama a další lidi v místnosti můžeme jen tušit. Natáčená žena je vystrašená, unavená a třese se jí hlas. Z papíru čte výzvu spoluobčanům, aby neprostestovali proti výsledkům voleb. Video podle všeho natočila běloruská tajná služba KGB. Ta Cichanouskou po volbách sedm hodin zadržovala neznámo kde a pak ji vyvezla do exilu v sousední Litvě.

Na třetí nahrávce Svjatlana Cichanouska není. Záběry jsou ze setkání pracovníků jedné z továren ve městě Grodno na severozápadě země. Ředitel fabriky shromážděným oznamuje, že volby vyhrál Lukašenka a dál že není co řešit. V tom jeden z účastníků vykřikne, že kdo volil Cichanouskou, ať vstane – a postupně, napřed s váháním, nakonec však s velkým halasem a skandováním vstane skoro celá velká místnost.

Na čtvrté už kandidátka Cichanouska zase je. V pátek v poledne, po několikadenním mlčení, ji zveřejnila z Litvy. Už zase nemluvila jako vyděšený a vyčerpaný člověk.…

I_obalka_R34_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte