26B_Jaros
A ten o fotosyntéze znáte? (Václav Klaus ml.) • Autor: Milan Jaroš

Pro někdejší hvězdu české nacionální pravice Václava Klause mladšího jsou nadcházející krajské a senátní volby prvním velkým volebním kláním, v němž otestuje oblibu své rok staré strany Trikolóra. Partaji se však podle průzkumů nedaří tak, jak její zakladatelé v počátcích očekávali, a tak předvolební kampaň, kterou Trikolóra zahájí koncem tohoto týdne, proběhne v atmosféře vyostřené rivality s největším „ideovým“ konkurentem, stranou Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Třenice mezi oběma hnutími, která usilují o podobný typ voličů, se vyhrotily, když poslední červencový týden odešla z SPD do Trikolóry poslankyně Tereza Hyťhová. Zdůvodnila to tím, že už nechce být ve straně, jejíž „podstatou je obživa a pěstování ega některých jedinců“. Programově však přestup z SPD do Trikolóry pro poslankyni Hyťhovou změnu v podstatě neznamená: když má sama vyjmenovat, v čem se obě strany liší v nabídce pro voliče, mluví o jediném viditelném rozporu, který se v poslední době stal i tématem přestřelky mezi Okamurou a Klausem: o rozdílném postoji k setrvání Česka v EU. Obě strany sice EU kritizují, ale Okamura v poslední době dává důraz na nutnost z Unie odejít, Klaus chce Unii „reformovat“. A Hyťhová, která dlouho o nutnosti vystoupit z „diktátu EU“ nepochybovala, přešla postupně na stanovisko Trikolóry.

Vyjmenovat podstatné voličské rozdíly mezi SPD a Trikolórou nedokáže ani další poslanec, který letos na jaře změnil politickou stranu a zamířil tímto směrem. Jaroslav Foldyna…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte