Premiér Babiš (ANO) oznámil před svým odjezdem na dovolenou jednu z největších změn v daních za poslední roky. Chce zrušit takzvanou superhrubou mzdu, sazba daně z příjmu má pro zaměstnance zůstat netknutá. Zaměstnaným lidem by – teoreticky – zůstalo o 1500 korun měsíčně navíc, státní rozpočet by přišel zhruba o 90 miliard korun ročně. Ve vládní koalici na nápadu shoda není, ČSSD s ním souhlasí jen částečně. Pro jsou naopak opoziční občanští demokraté.

A slevu máte?

Sousloví superhrubá mzda se v Česku ujalo v roce 2008, kdy tuto novinku v rámci reforem zavedli premiér Mirek Topolánek (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).  Kromě patnáctiprocentní daně z příjmu vybírá český stát od každého zaměstnance takzvané zdravotní a sociální pojistné, kterým se také říká odvody. Část z těchto odvodů platí sám zaměstnanec, část za něj odvádí jeho zaměstnavatel. Do Topolánkovy reformy tvořila fundament pro výpočet daně z příjmu tzv. hrubá mzda – tedy samotná výplata – plus zaměstnanecká část odvodů. Po reformě se vyměřovala z hrubé mzdy a kompletních odvodů. Právě to je superhrubá mzda. Topolánkova vláda (a všechny další) nemusela pro zvýšení příjmů státní kasy zvyšovat sazbu daně, což je nepopulární. Vybrala ale víc peněz, protože danila větší částku.

Zrušení superhrubé mzdy – což je tedy způsob výpočtu daně z příjmu – je v Česku politickým tématem už od jejího zavedení. Sociální demokraté ji dlouhodobě považují za nefér, protože zvyšuje přímé daně zaměstnanců.…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte