Veletržní palác
Čekání na profesionála. (Vlajková loď NGP, holešovický Veletržní palác) • Autor: Matěj Stránský

Národní galerii v Praze bude řídit někdo z trojice Marek Pokorný, Alicja Knast a Jiří Fajt. V tomto pořadí finalisty konkurzu doporučila minulý týden ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi po pohovorech výběrová komise – pořadím ale ještě mohou zamíchat oslovení zahraniční odborníci, kteří se v příštích dnech k výběru trojice ministrovi vyjádří na dálku. Když všechno poběží hladce, Zaorálek o vítězi rozhodne krátce po prázdninách a NGP by tak nové vedení měla už na podzim.

Vize, se kterými se finalisté do konkurzu přihlásili, jsou zatím tajné. Vláda má ještě týden prázdniny a ministerstvo kultury odhaduje, že by do materiálů mohla veřejnost nahlédnout nejdřív někdy po příštím pondělí. Už teď lze nicméně tipovat, kdo má u Zaorálka největší šanci. Začněme tedy u Fajta, u něhož celá kauza odstartovala.

56_Fajt

Pokud by chtěl Zaorálek završit proces nápravy škod, které na ministerstvu způsobil jeho předchůdce Antonín Staněk, Fajtova volba by byla nejlogičtější. Staněk loni Fajta odvolal z čela NGP po dlouhodobém tlaku prezidenta Miloše Zemana: ten se dodnes nesmířil s tím, že Fajt v roce 2013 před prezidentskou volbou veřejně podpořil Zemanova protikandidáta Karla Schwarzenberga, a proto také už šestým rokem odmítá (ačkoli to soud označil za nezákonné) podepsat Fajtův jmenovací dekret profesorem. Staněk Fajta, všeobecně uznávaného odborníka, vyhodil kvůli údajně špatnému hospodaření a podal na něj z tohoto…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte