22_agenda_graf

Markéta Čejková letos stihla aspoň jednu krátkou dovolenou už v červenci. „Byli jsme týden v Beskydech a moc jsme si to užili,“ vzpomíná po telefonu ze svého pražského bytu, kde teď tráví domácí karanténu.

Padesátiletá kunsthistorička je jednou z těch, koho zasáhla letní vlna koronaviru, když počty nových potvrzených případů vyskočily zpět skoro na stejnou úroveň jako v nejhorších jarních týdnech. Podle hygieniků je situace jiná. Místo plošného šíření jde o několik větších, ale lokálních ohnisek, také se více testuje a z čísel lze dovodit, že oproti jaru je mezi lidmi méně neodhalených případů. Pořád ale platí, že čísla znepokojivě stoupají, a to i v porovnání se zbytkem Evropy. V rámci EU spadlo Česko v počtu nemocných na milion obyvatel do nejhorší třetiny.

„Bohužel trošku si to kazíme,“ zhodnotil situaci premiér Andrej Babiš, poté co přiznal, že v květnu a červnu na úrovni vlády „ten vir moc neřešili“, a zavelel k nápravě.

Příběh Markéty Čejkové a také intenzita změn vládní politiky naznačují, že Česko zbytečně zaspalo. Místy dokonce dost vážně na to, aby bylo možné bezpečně říct, že země stihne situaci zkrotit včas. Tedy bez znovuzavedení restrikcí a dalších, teď už možná fatálních ekonomických škod.

Do fronty na slunce

Předposlední červencovou neděli měla paní Čejková pravidelnou službu jako externí průvodkyně v prvorepublikové Rothmayerově vile v pražských Střešovicích. Hodinový výklad, jehož větší část probíhá v místy těsných interiérech strohé…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 873

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte