Do životopisu konzervativního analytika Romana Jocha nedávno přibyla pozoruhodná položka: šance ovlivňovat vládní politiku hned ve dvou evropských zemích. Poté co v minulosti radil v Česku premiérovi Petru Nečasovi s lidskými právy a zahraniční politikou, teď dostal podobnou příležitost na Slovensku. Stal se poradcem ministra práce Milana Krajniaka, který ho postavil do čela Institutu pro výzkum práce a rodiny. Jde minimálně o zajímavý přestup.

Jiná debata

V regionu se to, že by politici dávali příležitost zahraničním poradcům v ideové oblasti, nestává příliš často. Institut, jejž Joch povede, má v tomhle směru široké možnosti. Může například ovlivňovat debatu o rodinné politice, která je spojená s řadou hodnotových postojů. Ministr Krajniak prosazuje nastartování populační exploze, je zástupcem populistické strany Sme rodina, jejíž předseda Boris Kollár se rád dává společnosti za příklad jako muž, který má jedenáct dětí s deseti ženami.

Roman Joch dlouhodobě působí ve vedení konzervativně-křesťanského think tanku Občanský institut. Z jeho vedení chce kvůli práci na Slovensku odejít a zůstat jen řadovým členem. Jeho nástup do vedení institutu na Slovensku vzbudil obavy mezi zástupci minorit a ženských spolků. Kritici varují před rizikem ignorance alternativ a připomínají některé jeho kontroverzní výroky z minulosti, kdy mimo jiné prohlásil, že přirozené je přitahování mužů ženami a naopak, jiné chování je „úchylkou“, a kdo jí trpí, je „deviantní“.

Na nové…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte