Všichni hledí na Trumpa, ale my tenhle styl dávno známe. Prototypem dnešních populistů je náš Erdoğan.“ Zhruba takhle zněla slova, která před čtyřmi lety během hovoru ve večerním Istanbulu pronesl jeden místní a politikou frustrovaný třicátník. Tento pohled je pro pochopení tureckého vladaře podstatný: Erdoğan je primárně mistrem populismu s vytříbeným mocenským instinktem. Vyhledává – a fabuluje – nepřátele, vyvolává kulturní války a cíleně polarizuje společnost.

Současná proměna istanbulské Hagie Sofie z muzea na mešitu je součástí taktiky. Odvádí pozornost od opětovné ekonomické recese a mobilizuje vůdcovu převážně konzervativní a venkovskou voličskou základnu. Zároveň ale připomíná, že vize všech populistů této planety je nutné brát vážně. Pokrytí mramorové podlahy někdejší křesťanské katedrály kobercem v zelené barvě islámu není jen populistickou taktikou, ale i splněním Erdoğanova snu. Prvně o něm mluvil v kampani před komunálními volbami v Istanbulu před šestadvaceti lety a málokdo by tehdy věřil, že proměny cenné památky a turistické atrakce dosáhne.

Populisty se zkrátka nevyplatí podceňovat. Mnozí se u vlády znemožní, jiní se začnou chovat odpovědněji – ale pak jsou zde ještě ti schopní, chytří, se skutečným zájmem o mašinerii státu, kteří dokážou své země hluboce formovat. Tak jako Recep Tayyip Erdoğan. Dlouhodobě se hlásí k Muslimskému bratrstvu, používá náboženskou rétoriku a podle poradců věří, že je vyvolán Alláhem k posílení sunnitského islámu.

Přesto…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1638

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte