Pandemie zastínila vše a člověk snadno zapomene, že také probíhá prezidentská kampaň. To také pomáhá vysvětlit, proč média projevila v posledních dvou týdnech tak malý zájem o nové plány Joea Bidena pro boj s klimatickou změnou a na oživení ekonomiky. Klimatický program je ambiciózní a progresivní, zajímavější je ale program ekonomický, slibující „zajistit, že se budoucnost bude vytvářet v celé Americe“. Zní to trochu jako Trumpův program „Amerika na prvním místě“ a prezident také Bidena obvinil z vykrádání svých myšlenek. Bidenův plán je sice politicky inteligentní, když míří přímo na území Trumpova ekonomického nacionalismu, ve skutečnosti je však mnohem lepší než dosavadní prezidentův přístup.

Nejdůležitější je to, co plán neřeší. Nejedná se o merkantilistické volání po clech a obchodních válkách, typických pro vládu Donalda Trumpa. Ty podle všech měřítek selhaly. Důkazy jsou tak přesvědčivé, že když Bidenova kampaň zveřejnila inzerci s tvrzením, že Trump „prohrál“ obchodní válku s Čínou, namítl server PolitiFact (ověřující pravdivost výroků) pouze a jedině, že Biden měl použít přítomný čas, tedy „prohrává“. Odkazoval přitom k následujícím studiím z roku 2019: na zprávu americké centrální banky Fed, podle níž „cla nezvýšila zaměstnanost ani objem výroby, i když zároveň vedla k vzestupu výrobních cen“; na analýzu agentury Moody’s, jež došla k závěru, že obchodní války připravily Spojené státy o 300 000 pracovních míst; a na další studii Fedu, jež odhaduje, že cla…

I_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte