Vasile-Cristian Lungu se před časem vrátil do Rumunska s velkým cílem. Absolvent katolické Loyolské univerzity v Chicagu, který během patnácti let života v Americe získal těsné vazby na tamní konzervativní kruhy, měl na paměti především – jak říká – „normalitu rumunské společnosti“. Před dvěma lety ho hluboce znepokojila ratifikace Istanbulské úmluvy, která bojuje s domácím a sexuálním násilím, a také nezájem o referendum, v němž se mělo rozhodnout, zda má být v ústavě definováno manželství výhradně jako svazek muže a ženy.

Jako křesťanskodemokratický senátor nyní Lungu uspěl s návrhem, který má podle něj „návrat k normalitě“ zajistit. Prosadil dodatek školského zákona, který na všech stupních vzdělávání a ve všech myslitelných vzdělávacích institucích zakazuje jakoukoli zmínku o „názorech tvrdících, že gender je odlišný koncept od biologického pohlaví“.

Kromě toho, že zákon de facto popírá existenci transgender osob a že by zničil možnost vzdělávat osvobozeně od omezujících předsudků, by znamenal také konec genderových studií na rumunských univerzitách. Proti zákonu velmi hlasitě protestuje rumunská občanská společnost v čele s univerzitami, které v něm vidí ohrožení akademických svobod i vědeckého bádání. Jak říká rumunský fyzik Stefan Irimicius: „Představa, že postavíte univerzitní obor mimo zákon, je zcela absurdní.“ Norma nejspíš platit nezačne – čeká na podpis prezidenta a ten ji podle neoficiálních informací hodlá vrátit do parlamentu.

I tak je dění v…

I_obalka_R27_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R27_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1540

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte