Česká armáda před týdnem poprvé převzala velení mezinárodní mise, konkrétně výcviku místních vojáků v Mali. Země, která se před světem a globálními problémy v poslední době spíše schovává do ulity, se tak v západní Africe chvályhodně zapojuje do mezinárodního úsilí. Za povšimnutí (nejen) v téhle souvislosti přitom stojí malý zájem zdejších médií o tamní konflikt: až na výjimky se nepíše o tamní situaci ani o výsledcích sedm let trvající zahraniční intervence.

Jistě lze namítnout, že žijeme v zemi, kde neprobíhá ani hlubší debata o proměnách Evropské unie, která naše životy ovlivňuje tak významně, že už se jedná spíše o součást domácí než zahraniční politiky. A Sahel, rozlehlý prostor na jih od Sahary, z Prahy opravdu vypadá vzdáleně. Když se však na mapu světa podíváme právě evropskýma očima, je náhle stejně blízkým sousedem jako Donbas nebo Sýrie. A je to podobně výbušný region. Probíhá zde celosvětově největší populační růst, současně tu velmi citelně dopadají klimatické změny. Zdejší státní struktury jsou slabé, na trhu je spousta levných zbraní, aplikace WhatsApp pomáhá náboženským radikálům verbovat naštvané mladíky. Tento nebezpečný koktejl bude Evropany nutit ke stále intenzivnějšímu angažmá.

A pokud má být evropská zahraniční politika přínosná a mít podporu, měla by o ní v členských státech probíhat kvalitní veřejná debata. A to i v Česku. Na začátku musí stát lepší pochopení toho, co se v Sahelu děje. Pak je namístě otázka, čím můžeme přispět k celoevropskému…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1668

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte