Výchova dětí je trochu věda, a jak všichni vědí, dost nevyzpytatelná: i sáhodlouhá teoretická průprava může skončit v prachu tváří v tvář jedné dětské svéhlavosti. A naopak každý se může stát expertem, pokud dokáže s touhle svéhlavostí třeba jen na základě svého citu a sociální inteligence pracovat. Navíc každé dítě je jiné a s jakýmikoli teoretickými poučkami a předchozími zkušenostmi je nutné zacházet opatrně.

I když budeme mít na paměti tuto poučku a tisíckrát si říkat, že výchova je složitý, předem nenalinkovatelný proces, při němž je potřeba improvizovat, i tak působí Martin Stloukal jako člověk, jehož výchovným metodám je zřejmě dobré se vyhnout.

Trenér chlapeckého dorosteneckého hokejového týmu HC Technika Brno se minulý týden proslavil díky svému proslovu v hráčské šatně, který někdo z mladých hokejistů nahrál a poslal novinářům. Stloukal na patnáctileté hráče křičí věty jako „blbě žerete“, „já ti dám okostici, až ti bude špatně, vole“, rozzuřeně se dožaduje, aby mu nevolali rodiče hráčů, jmenovitě kterých, a sděluje, jak se nebude „s nikým s*át. Osmiminutový příval vulgarit a arogantního tónu trenér koření rasistickou poznámkou o „špinavých cikánech“.

V patnácti do Finska

V klukovském prostředí nejde o šokující slovník, nejeden nepřipravený posluchač ovšem musel zalapat po dechu. Ozvaly se i některé hokejové autority, nejkritičtěji Dominik Hašek, který mluví o buranství a rasismu, jež nemají mít při výchově mladých sportovců místo.

Reakce laické…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2472

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte