07_dopis_wikimedia

Bruselská čtvrť Watermael-Boitsfort je prozaické rezidenční předměstí. Pár minut chůze za železničním přejezdem se ale nečekaně mění v idylický venkov. Vpravo se otevírá pohled na pruhy narcisů, tulipánů, zelí i rajčat a na ohrádku s jehňaty – to je Farma U Zpěvu křepelky. Vlevo se pak vynořují řady drobných šedých domků se zelenými okenicemi a o kus dál ulice stejných domečků, tentokrát s okenicemi v jasně žluté. Zahradní města Le Logis a Floréal jsou nenápadným, ale mimořádným zákoutím evropské metropole a svědky jedné idealistické epochy.

Pozemky, kde stojí od dvacátých let 20. století skoro tisíc přízemních i patrových řadovek, bývaly daleko na jihovýchodním okraji Bruselu. Dnes jsou obklopené městem z obou stran, přesto si uchovávají ráz venkova. Konkrétně venkova anglického. Jejich příběh sahá do doby po první světové válce, kdy se do zdevastované Belgie vrátili intelektuálové a umělci z exilu v Paříži, Amsterdamu a Londýně a přivezli s sebou nové myšlenky, jak své město postavit na nohy.

Architekt Jean-Jules Eggericx se už v londýnském vyhnanství podílel na činnosti Belgium Town Planning Committee a zajímal se především o koncept zahradního města, který od konce 19. století razil britský urbanista Ebenezer Howard a jeho následovníci v reakci na anglickou průmyslovou revoluci a související dehumanizaci sídlišť té doby. I Eggericx chtěl pryč od výškových staveb a úzkých prostor, které považoval za pro člověka nepřirozené. Jeho představa zahradního města měla být…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte