22-kom
Alena Schillerová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když v polovině března přistála nedaleko Říma ruská vojenská letadla a noviny psaly, že Vladimir Putin posílá Itálii lékařskou pomoc pro boj s koronavirem, nezažívala Evropská unie svůj nejzářnější okamžik. Mluvilo se o neschopnosti spolupráce mezi členskými státy, zklamání, zbytečnosti celého spolku a jeho možném rozpadu. Oponenti namítali, že sedmadvacítka se řídí pravidly, podle nichž kompetence ve zdravotnictví drží národní státy, Brusel sám nemá žádné „svoje“ doktory nebo respirátory, které by mohl někam poslat, a silná chvíle Unie jako celku přijde, až se začne řešit ekonomická pomoc.

To se stalo minulý týden, kdy německá kancléřka a francouzský prezident představili plán na vznik záchranného fondu (podrobně na str. 30), z něhož mají jít peníze na pomoc nejpostiženějším zemím. Česko sice (naštěstí) do této skupiny nepatří, celý projekt by ale mělo sledovat s největším zájmem. Řeči o rozpadu EU, který by nám přinesl stěží odhadnutelné ekonomické ztráty, společenské otřesy a dramatický propad životní úrovně, se převracejí v reálnou šanci na záchranu a oživení společného evropského trhu, na jehož hladkém fungování je zdejší prosperita bytostně závislá.

Přesto v reakci na záchranný plán vidíme překvapivou věc – českou nespokojenost, dokonce odmítání. Premiér Andrej Babiš začal mluvit o zmíněném fondu jako „nefér“ projektu a „trestu pro úspěšné země“. Ministryně financí Alena Schillerová vysvětlila v Hospodářských novinách svůj odmítavý postoj k francouzsko…

I_obalka_R22_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2454

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte