Jeden z pěti hlavních odkazů na webu bavorské správy železnic se jmenuje Wettbewerb. Česky konkurence. S ní mají u západních sousedů bohatou zkušenost. Se soutěžemi, v nichž si regionální vláda vybírá pro obsluhu dotovaných tratí nejlepšího dopravce, se v Bavorsku začalo už v roce 1996. Počet ujetých kilometrů mezitím vzrostl o dvacet procent, počet cestujících o padesát. Státní pokladnu to vše stojí stejné peníze jako na začátku, protože soutěže vymáčkly z dopravců reálnou cenu a donutily je i ke zlepšení služeb. Není divu, že bavorský plán počítá s rozšířením soutěží do dvou let na celou tamější síť.

To, co se v Bavorsku osvědčilo, stojí na triviálním a mnohokrát ozkoušeném principu konkurenčního boje. Česko se soutěžemi na méně frekventovaných tratích dlouho váhalo, už se ale začíná soutěžit i tady. Na hlavních ziskových tazích Praha–Ostrava nebo Praha–Brno už jsou soukromí dopravci pár let běžnou věcí, nynější změna se však týká zbytku sítě, kde se jezdí v 99 procentech se státní nebo krajskou finanční podporou.

Soutěž probíhá o to, kdo dokáže obsloužit cestující a na dotacích si řekne o nejmenší částku. Nováčci na pár vybraných tratích vyjeli před Vánoci s nástupem nového jízdního řádu. Problémy s tím spojené přivedly mnohé cestující či pozorovatele k pochybnostem, jestli má konkurence vůbec nějaký smysl a zda dřív v časech monopolu nebylo lépe. Nebylo.

Česko mohlo mít nynější porodní bolesti za sebou už před deseti lety. Ovšem kraje – tehdy téměř kompletně pod…

I_obalka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 869

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte