KOronaviru jsme se věnovali už dost. Je čas obrátit v našem trendovém slovníku list. A máme tu další heslo na KO. Je to zase z Asie, je to zase kulaté, ale když to od vás dostane maminka, bude nadšená. Není to nemoc, ale KOule. Koule obalená mechem neboli KOkedama.

Kokedama je oblíbený trend v pěstování domácích rostlin – z koule totiž vyrůstá ozdobná pokojovka. Stane se to tak, že se rostlina vyjme z květináče a její kořeny se obalí směsí jílovité hlíny, hrudkovitého substrátu a dalších ingrediencí. Uplácá se to do koule, obalí mechem a převáže drátem či provázkem. Celé to pak stojí na okrasné misce, anebo dokonce visí od stropu. Jak základní popis napovídá, není to nejlogičtější způsob, jak něco pěstovat – viz také KOnina. Má to však své důvody.

Zaprvé, nápad pochází z Japonska, které má dlouhou tradici v poněkud zvrhlém zacházení s rostlinami, možno nastudovat pod heslem KOmicky malé stromečky čili bonsaje. Ostatně kokedama se též někdy nazývá chudá či líná bonsaj, je to s ní ovšem poněkud jednodušší – není třeba ji zastřihovat nůžkami na nehty a pak čekat na výsledek padesát let.

Zadruhé, tady nejde ani tak o logiku, podle níž by bylo nejlepší zjednodušit sobě práci a rostlinám život a nechat je v květináči. Tady jde o krásu. Tenhle nápad si svět oblíbil právě kvůli výstřední, divné vizualitě, kterou dnešek tak miluje – je něco kosmického na tom, když se pokojem vznášejí zelené koule jako planetky. A skvěle to vypadá na Instagramu – a to je vlastně to…

I_obalka_R19_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1326

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte