Vláda minulý týden vyslyšela protesty a ustoupila od plošného zákazu přítomnosti otců u porodu. Nemocnice si už mohou samy určit, zda pustí na porodní oddělení spolu s nastávající matkou i její doprovod. Podle doporučení vlády k tomu stačí, aby měly porodnice dostatečné vybavení, které pomůže ochránit zdravotnické zařízení od případného zavlečení nákazy způsobené koronavirem na oddělení – matka s doprovodem musí rodit v samostatné místnosti, případně v boxu oddělujícím pár od okolních prostor.

„Shodli jsme se s odborníky, že je to za stávající situace a při dodržení určitých opatření možné. Otec musí mít roušku a teplotu nižší než 37 °C. Jsem za všechny rodiče moc rád. Vím, že to nebylo snadné,“ odůvodnil zrušení plošného zákazu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Od vyhlášení plošného příkazu, že otcové s rodičkou do porodnice nesmějí, až do jeho zrušení uplynul měsíc a pět dní a po celou dobu bylo odbornou veřejností a zejména nastávajícími rodiči kritizováno. I když vláda, jak sdělila v půli března, k zákazu přistoupila „na přání lékařů“, kteří nechtěli v nemocnicích z bezpečnostních důvodů v době epidemie žádného člověka „navíc“, další část lékařů upozorňovala, že zákaz pozbývá logiky. Protože je-li nakažen otec, je pravděpodobné, že koronavirus už napadl i jeho partnerku, pokud spolu žijí v jedné domácnosti.

Co ukládá zákon

Dozvuky diskuse kolem možnosti otců doprovázet partnerky k porodu se přenesly z čistě odborné zdravotnické tematiky i do…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte