Přiznejme se. Omluvme se. I vy. I paní učitelka. Copak to má asi pod stolem? Jistěže, vzala si halenku, udělala si oční linky a usmívá se do kamery svého notebooku. Ale pod stůl nikdo nevidí. A na to právě paní učitelka spoléhá. I paní právnička. I naše maminka. Copak to skrývají před světem? Je čas to říct nahlas. Legíny. Dala by se vůbec pandemie přežít bez legín? A přitom tenhle kus oblečení doteď nikdo nebral vážně. Legíny, omluvte nás.

Nějaké ty návleky na nohy v různých podobách jsou s námi od nepaměti. Za zmínku stojí dvě zakladatelské postavy Jägrů, kteří pletli podvlékačky alias jégrovky čili pralegíny. Jeden vlněné v Anglii a druhý bavlněné v Sudetech, v Krásném Buku u Krásné Lípy. Krásný začátek. Ostrý start však je až rok 1958 a vynález vlákna zvaného spandex čili lycra neboli elastan. Natáhl se až na trojnásobek své délky a zase smrštil. A umožnil vytvořit dokonale elastické a lesklé legíny. Ať žije aerobik Jane Fondy, Madonna a Cvičme v rytme.

Další díl příběhu pak nastává, když se v uplynulé dekádě objevila athleisure, tedy zvyk vypadat i mimo fitko jako ve fitku, ať žije Gigi Hadid. Právě tahle vlivná modelka zřejmě jako první vyšla do společnosti v legínách, aniž se je pokoušela zakrýt aspoň delším tričkem. Poslední léta jsou tak ve znamení debaty, jestli je to přípustné a slušné. Dámy z Bruntálska s tím nemají problém. V USA s tím problém mají. Naposledy loni, když paní White napsala do časopisu univerzity Notre Dam v Ohiu, že jako matku čtyř…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1321

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte