17-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Podle čerstvě zveřejněných dat se loňskou celosvětově nejnavštěvovanější výstavou stala akce čínského umělce Aj Wej-weje, kterou v brazilském Centro Cultural Banco do Brasil zhlédlo denně přes devět tisíc lidí. Podle serveru The Art Newspaper, který čísla spočítal, se tím autor stal „nejpopulárnějším umělcem na světě“. Celkovou nejvyšší návštěvnost pak měl už tradičně pařížský Louvre s bezmála deseti miliony lidí. Už teď je zřejmé, že podobných čísel se za rok při sčítání letošní kulturní žně nedočkáme. Pochopitelně nejen v muzeích a galeriích.

Globální úbytek publika budou hlásit divadla, kina, koncertní sály a vůbec všechny instituce, u nichž jsme si zvykli dlouhá léta měřit jejich úspěšnost právě návštěvností a tím i finanční soběstačností. To se týká také prodeje knih. Čím je autor populárnější, tím větší šanci má, že na svou další práci sežene peníze, a nejen od fanoušků nebo sponzorů, ale také od státu. Je tedy načase začít měřit úspěšnost novým, respektive jiným metrem. Při pohledu na snahu českého státu pomoci kultuře v aktuální těžké době je přitom zjevné, že právě definice těchto nových měřítek bude hodně tvrdým oříškem.

Dotace za úspěch

V době pravicových kabinetů u nás převládla tendence přispívat na kulturu, které se nejvíc dařilo. Vrcholem těchto paradoxních dotací pro úspěšné byl před dvanácti lety projekt pražského magistrátu, který pod vedením Pavla Béma platil nejvíc divadlům, kam chodilo nejvíc lidí, protože dělala nejméně náročné umění. Až…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1670

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte