Když do Spojených států dorazí krize, je naším základním instinktem sešikovat se okolo vlajky a držet palce lídrům. To je také pravděpodobně důvod, proč prezidentu Trumpovi teď stoupají procenta obliby, i když jeho reakce na pandemii byla opožděná a chaotická. V jistý okamžik si nicméně budou Američané muset připustit nepříjemnou skutečnost. Spojené státy mají našlápnuto k nejhorší explozi koronavirové nákazy mezi vyspělými zeměmi, a důvodem je neschopnost vlády. Taková je nová tvář americké výjimečnosti.

Spojené státy už nyní vykazují nejvyšší počet případů nákazy Covid-19 na světě, předčily dokonce i Čínu. První linií obrany proti koronaviru je testování. V tomto klíčovém bodě je americká zkušenost fiaskem: začali jsme pozdě, použili jsme nefunkční test a ztrátu jsme nikdy nedohnali.

Tvrzení prezidenta Trumpa, že „každý, kdo test chce, test také dostane“, je krutým žertem. Přístup k testům je mnohem obtížnější než ve většině vyspělých zemí. Trumpovo ujišťování, že Spojené státy otestovaly více lidí než Jižní Korea, nedává smysl, protože ignoruje, že Jižní Korea je šestkrát méně lidnatá. V přepočtu na počet obyvatel provedla Jižní Korea pětkrát více testů než USA – alespoň do minulé středy. Zapomeňte však na Jižní Koreu, Itálie, země, jež neproslula zrovna bezchybným fungováním vlády, otestovala v přepočtu čtyřikrát více obyvatel než Amerika.

Spojené státy mají nedostatek všeho, ventilátorů, roušek, rukavic i ochranných obleků, a zároveň nedisponují žádným…

I_obalka_R14_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte