ROMAN PRYMULA, náměstek ministra zdravotnictví, KAREL HAVLÍČEK, ministr průmyslu a obchodu, ministr…
Zleva Roman Prymula s premiérem Babišem, březen 2020 - ilustrační foto • Autor: ČTK

Epidemie a s ní spojené zákazy nepřinesly klid nikomu. Veronika a Petr Lupačovi ze Stráže nad Nisou u Liberce ale zažili minulý týden drama – a nebyli v tom sami. Paní Lupač Veselou, lékařku v nedaleké německé nemocnice, mělo ve čtvrtek postihnout úplné uzavření hranic. Nemohla by dojíždět do práce, ani s dětmi k německému lékaři, kde jsou hlášeny. Nemocnice však její služby potřebuje, a tak jí nabídla byt, do něhož by se Lupačovi mohli dočasně přesunout. Nájemné by zaplatila saská vláda. Plánu bránila jediná, ale velmi podstatná věc: zákaz opustit území státu, který na české občany uvalila vláda.

Rodina tedy řešila zoufalý rébus, jak se dostat přes hranice. Petr Lupač sedl v úterý ráno k internetu a hledal telefonní číslo na české úřady, jichž by se mohl zeptat na možnou výjimku. Vysokoškolský učitel, který mimo jiné zkoumá i digitální kompetence, se ale na stránkách ministerstva vnitra nedokázal zorientovat a telefonní číslo pro řešení své situace nenašel. Volal tedy na ústřednu. Odtud byl přesměrován na cizineckou policii, pak na krajský krizový štáb. „Byli velmi ochotní, odpovědět mi ale nedokázali. Jen přečetli usnesení vlády, z něhož vyplývalo, že vycestovat nesmíme,“ říká Petr Lupač. Následně byl přesměrován zpět na ministerstvo vnitra na telefonní linku pro dotazy ohledně hranic.

Volal každých patnáct minut, celý den bylo obsazeno. Ve středu ráno začal znova a teprve odpoledne telefon zabral. Hlas na druhém konci drátu pouze potvrdil, že rodinným příslušníkům…

I_obalka_R14_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte