Kultura

Výpravy s Peňásem

Správně vybraný bedekr šetří čas a peníze, ale kdo si chce z cest taky něco odnést, potřebuje znát příběh. Jiří Peňás o téhle zásadě ví a příběhy vyprávět umí. Jeho knížka Výpravy pro starší a pokročilé sice nevyjmenuje památky ani nevysvětlí cestu na nádraží, přesto turistickým průvodcem vlastně je, průvodcem po příběhu naší vlasti.

Pokud čtenář splní, případně ignoruje autorovu svéráznou podmínku vetknutou už do názvu, čeká ho docela zábavné čtení o místech, kde už byl nebo kam by se mohl vypravit. Nevyřčenou podmínkou číslo dvě je chtít se od Peňáse poučit, protože poučuje rád a hodně. Kdo to přijme, dočká se i bonusu v podobě určitého napětí. Krátké texty vznikaly původně pro blog a z knihy není jasné, jak si autor cíle svých výprav vybíral, to ovšem není na škodu. Čtenář aspoň po celé čtení zvědavě čeká, kam se s autorem podívá v další kapitole.

Peňás přitom není reportér, který by chtěl zachytit, jak Česko vypadá. Proto někdy nepoznáme, jestli nepodnikl spíš výpravu do útrob své knihovny. O to víc a zaujatěji ale servíruje sdělení, která skládají historický příběh země, jež si zvykla žít spíš přítomností. Přitom jako by si Peňás vytvořil svůj vlastní styl, v němž vyniká zručnost autora: po mnoha letech novinářského psaní ví, jak čtenáře zaujmout, a nevadí mu psát i trochu o sobě, jakkoli brzy tušíme, že to bude vždy v dobrém. Nakonec je rozhodující, že píše živě, vtipně a poučeně. Každá kapitola je trochu jiná, takže ani klipovité pojetí neupadá do…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2342

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte