Tak jsme to slyšeli. Jako jediná nám s řešením největšího problému v čase pandemie, kterým je údajně nedostatek roušek, pomohla Čína. Natvrdo to v projevu k národu řekl prezident Miloš Zeman a jinými slovy dříve i premiér Andrej Babiš. Přitom se v podstatě stalo to, že vláda nakoupila roušky v zemi, která je jejich zdaleka největším světovým producentem.

Podobný názor však nezaznívá jen v Česku, ale i v Itálii, která nyní zažívá největší tragédii. Podle rychlého průzkumu si 88 procent Italů myslí, že jim EU v nouzi nepomohla. Naopak Čína rychle dodala dva miliony roušek, tisíc ventilátorů, 100 tisíc respirátorů a pošle i 300 lékařů.

Je zřejmé, že vedení Evropské unie začátek nevídané zdravotní krize zaspalo. Sice nemá v otázkách zdravotnictví mnoho pravomocí, ale hlavní tváře Unie mohly a měly vyjádřit Itálii v nouzi viditelněji a emotivněji solidaritu a vysvětlit, jak zkoušejí pomoci. Vzhledem k riziku šíření pandemie z čínského epicentra dál do světa, před nímž epidemiologové už mnoho týdnů varovali, se evropské instituce mohly více starat o připravenost členských zemí. Ovšem nalijme si čistého vína. V první řadě se nepřipravily národní vlády, které mají veřejné zdraví ve své pravomoci.

Zároveň se však opakuje známý příběh: EU v krizích vždy reaguje pomalu. A navíc počátkem roku „hořelo“ na tolika místech – na hranicích s Tureckem hrozil krach migrační dohody, v Íránu válka, v Libyi eskalace konfliktu – a pozornost lídrů kontinentu má také jen omezenou kapacitu.

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte