Šárka Kysilková
Dojetí a vděk je mnohem víc než peklo. (Šárka Kysilková) • Autor: Matěj Stránský

Všechno je teď jinak: Příběhy některých hrdinů epidemie


Šárka Kysilková se živí jako projektová manažerka, většinu minulého týdne ale strávila ježděním na kole v ulicích vylidněné Prahy. Po asfaltu se neproháněla pro radost z neobvykle prázdného prostoru. Od rána do večera rozvážela balíčky, v nichž byly léky, chléb, pomeranče nebo třeba toaletní papír. Příjemci jejích zásilek byli senioři, kteří se kvůli epidemii koronaviru zdráhají coby riziková skupina opouštět domovy. Kysilková je jedním s několika tisíc dobrovolníků, kteří se nabídli, že nejzranitelnějším členům společnosti v těžké situaci ulehčí – nakupují léky nebo například venčí psa. „Místy to je vyčerpávající, staří lidé jsou někdy zmatení, ale celkově to je obohacující zážitek,“ popisuje Kysilková svoji zkušenost.

Dobrovolná služba, jíž je Kysilková součástí, funguje prostřednictvím skupin, které v Česku začaly spontánně vznikat na konci druhého březnového týdne. Tehdy začal počet lidí nakažených koronavirem prudce stoupat a bylo jasné, že rizikové skupiny obyvatel je odteď potřeba udržet doma. Pomoc funguje tak, že senior zavolá na nonstop linku, kde operátorovi řekne, co přesně potřebuje. Žádost se zapíše do on-line aplikace, kterou průběžně sledují tisíce dobrovolníků, z nichž kterýkoli může seniorovo přání vyplnit. Dobrovolníci se můžou hlásit do služby prostřednictvím webové stránky Pomáháme Praze.cz, kterou založily pražský magistrát, nadace Život 90 a Český červený kříž. Každý…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 672

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte