Palacio Gobierno or Government Palace Mural of Fr Miguel Hidalgo by Jose Orozco in 1937 with…
Autor: - / Eye Ubiquitous / Profimedia

Letiště v Mexico City je velká černá díra v mé paměti. Musela jsem tady před asi dvaceti lety být nejméně čtyřikrát, ale nepamatuju si nic. Bloudím labyrintem špatně větraných chodeb připomínajícím krtčí noru a hledám tabuli s místními lety. Ten můj do Guadalajary ve státě Jalisco, kam mířím na knižní veletrh, tam není. Na přepážce letecké společnosti se dozvím, že má zpoždění a na tabuli se nějak nevešel. Za tři hodiny ale přistávám na hypermoderním, prosvětleném a přehledném letišti v Guadalajaře. A zkouším trochu popohnat paměť – před těmi dvaceti lety jsem koloniálním centrem města brouzdala několik dnů. Paměť hlásí: vedro, velké náměstí, katedrála, José Clemente Orozco a jakýsi klášter (nebo to byla nemocnice?), kde jsou vystavené jeho kresby.

Nechám nebožačku paměť na pokoji a raději si vyměňuju dojmy s brazilskou ilustrátorkou. Na veletrhu bude zastupovat Portugalsko, kde poslední léta žije. „Brazilci ani nevědí, že existuju,“ vysvětlí lakonicky. Slíbím, že se přijdu podívat na její vystoupení na portugalském stánku, to ještě netuším, že na jednom z největších knižních veletrhů v Latinské Americe mám šanci se leda tak ztratit. Když se pak o několik hodin později vyčerpaně vynořím z oceánu stánků a myriády literárních čtení, z paměti mi vystřelí jasný paprsek vzpomínky. Jemné, hnědo-zlaté odstíny pórovitého lávového kamene, ze kterého je vystavěné barokní, koloniální a veskrze španělské centrum Guadalajary. Sednu tedy na autobus č. 5 plný návštěvníků veletrhu…

I_obalka_R12_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte