53A_foto Martin Špelda

Noční práce vyšla coby třetí román Jáchyma Topola před osmnácti lety. A právě při vstupu textu do „dospělosti“ se ho Národní divadlo rozhodlo převést na jeviště Stavovského divadla. Kdo román četl, nejspíš si ťuká na čelo: proud Topolova vyprávění je v knize tak dravý, že od čtenáře vyžaduje značné úsilí, aby se ve zběsile střídaných časových rovinách a vypravěčských perspektivách vůbec vyznal. Tohle přece nemůže být dramatizováno. Natož na první scéně, zvyklé na vlastní styl práce, která obvykle v čitelnosti divákovi vychází co nejvíc vstříc.

Dramatizátorům Martě Ljubkové a Janu Mikuláškovi (kmenový režisér Divadla Na zábradlí se zároveň postaral o režii) se ovšem zdánlivě nemožná mise povedla. Dojem z jejich díla pojmenovaného Kouzelná země je mimořádně podobný zážitkům z četby Topolových halucinačních románů. Divák se nechává chvílemi strhnout divokou jízdou příhod, výjevů a situací, jimiž se autor vrací k českým traumatům 20. století. A chvílemi by se potřeboval pro všechnu tíhu a nepřehlednost vyprávění zastavit, dát si pauzu a pak se k nějakému bodu vrátit. Problém Kouzelné země je, že právě tohle na divadle nejde.

Běh neznámým lesem

Topolův román se odehrává v létě roku 1968, kdy jsou bratři Ondra a Malej odvezeni z Prahy do vesnice, ve které mají bezpečně přečkat sovětskou invazi. Během…

I_obalka_R09_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1792

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte