Samozvaný Islámský stát, známý také pod zkratkou ISIS, se rozkládá už jen na pár stech metrů čtverečních u hranic Sýrie a Iráku. Velmi brzy bude z mapy světa vymazán úplně. Dávno pryč jsou chvíle, kdy české čtenáře zpravodajských webů strašily mapy vydávané propagandistickým oddělením ISIS, na nichž jejich chalífát zabíral i kusy Evropy.

Dobrých zpráv není v mezinárodní politice dost. Proto si dopřejme radost z úspěchu, o nějž se zasloužily především Kurdy vedené jednotky a mezinárodní aliance v čele s USA. Navíc zločiny ISIS odsoudily islámské náboženské autority a naprostá většina muslimů je považovala za neslučitelné s jejich vírou. Odmítali extremistům říkat Islámský stát, místo toho volili výraz Daeš, což v arabštině zní podobně jako slovesa „ničit“ nebo „šířit nepokoje“. Rozplynul se také cíl, kterým se ISIS odlišoval například od al-Káidy: založení vlastního územně kotveného státu, z něhož by se dál mohl rozpínat na cestě k ovládnutí celé Arábie.

Po oprávněné úlevě by mělo následovat poučení z minulosti. Dílčí úspěchy v boji s teroristy, třeba zabití Usámy bin Ládina, už několikrát vedly k předčasné radosti, že je teroristický problém vyřešen. Džihádistické hnutí ale nezávisí na konkrétních arciteroristech, odstraněného lídra a poraženou skupinu snadno nahradí noví bojovníci. Džihádisté nejsou příčinou krize Blízkého východu, jejich vzestup je naopak…

I_obalka_R09_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R09_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1637

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte