Scio škola Pošepného náměstí, Praha
Scio škola Pošepného náměstí, Praha; ilustrační foto • Autor: Matěj Stránský

V minulém čísle jsme se mimo jiné věnovali generaci dnešních středoškoláků a zjišťovali, zda jsou tady stejně tak aktivní jako jejich západní vrstevníci. Zjistili jsme, že ano – přibývá totiž akcí, které organizují, ať už kvůli změně klimatu, či lidským právům. Zdá se ale, že této generaci rostou zdatní konkurenti, i když přesnější je slovo partneři.

Ozvala se mi totiž paní učitelka z jedné moravské základní školy, že za svou pětadvacetiletou praxi nezažila tak aktivní děti, jako jsou ty dnešní. Žáci se prý zajímají – a to i ti sedmiletí – o dění ve světě, chtějí si o tom na hodinách povídat, s autoritami by rádi byli partnery, nechtějí je pouze tiše poslouchat. Ti starší chodí do domovů důchodců číst seniorům, organizují akce pro nemocné děti, a když v jedné třídě zjistili, že dva spolužáci nemají na školní výlet, prostě mezi sebou peníze vybrali.

I_obalka_R09_oprava
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Paní učitelka píše, že tohle nezažila ani v Německu či Nizozemsku, když tam před lety učila, ale když se svých bývalých kolegů ptala, jestli mají dnes podobnou zkušenost jako ona v Česku, prý odpověděli, že ano. Netuší, čím to je, snad jen že to může být vliv on-line světa a dřívější chápání souvislostí.

Pochopitelně nechci tuto zkušenost zevšeobecňovat, ale je to zajímavý postřeh, který by stál za další bádání. A pokud tento editorial čtou učitelé nebo lidé pracující s dětmi, budu vděčný, když mi napíšou a nabídnou vlastní pohled na věc.

Jen doufejme, že dnešní žáci základních škol dostanou šanci studovat kvalitní střední školy a gymnázia a sociální inženýři jim neurčí budoucnost podle vlastních potřeb. Tlak v tomto ohledu bohužel v Česku stále sílí.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2242

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte