O plagiátorství se v Česku obvykle debatuje kvůli problémům tuzemských politiků. Nedávno musela kvůli opisování ve své vysokoškolské práci odejít z vlády Taťána Malá z ANO a poté i sociální demokrat Petr Krčál. Příběh, který se teď odehrává na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, ukazuje, že zdaleka nejde pouze o záležitost lidí, pro něž bývá akademická práce jen zdržením na cestě k úplně jiné kariéře. Plagiátorství postihlo i samotné strážce morálky, tedy reprezentanta univerzity. Podle čerstvého verdiktu etické komise filozofické fakulty se měl totiž opisování dopustit prorektor UK Martin Kovář. A ačkoli je v sázce nejen jméno univerzity, ale i způsob psaní vědeckých prací v Česku, reakce rektora nabírá zhoubnou podobu.

Nic ho neomlouvá

Kovářův případ se začal řešit na konci minulého roku díky aktivitě tří doktorandů filozofické fakulty. Ti vypracovali analýzu, ve které upozornili na rozsáhlé shody Kovářových prací s knihou anglického historika Barryho Cowarda. Podle doktorandů Kovář britského autora sice uvádí jako jeden ze svých zdrojů, nicméně nepřiznává, v jakém rozsahu z díla čerpal. Historik totiž převzal nejen nemalou část Cowardova poznámkového aparátu bez řádné citace, ale i znění části kapitol. Kovář se ze začátku bránil, označil jednání studentů za neetické a shodu v textech zdůvodňoval tím, že o specifické éře Stuartovců, jíž se věnuje, nelze napsat něco zásadně odlišného, než co publikují jiní historici. Nakonec ale uznal, že jeho pozice na…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 379

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte