Pákistánská křesťanka Asia Bibi, která osm let čekala ve vězení na výkon trestu smrti za údajné rouhačství proti muslimské víře, zůstává stále v Pákistánu. Po svém definitivním lednovém osvobození, kdy se předpokládalo, že rychle odjede, jí tamní úřady překvapivě pořád neumožnily vycestovat. Místo toho Bibi přesunuly z neznámého místa poblíž hlavního města Islámábádu do přístavního Karáčí, kde ji podle rodinného přítele Amana Ulláha drží pod dozorem v jedné místnosti, kterou odemykají jen v době jídla.

Bibi žádala o azyl v několika zemích, v Česku ne, věc se tu ale řešila. Lidovci totiž vyzvali vládu Andreje Babiše, aby zvážila možnost azylu pro Asiu Bibi, vybraní ministři se tím podle informací Respektu zabývali. Zapojeno bylo především ministerstvo vnitra a částečně ministerstvo zahraničí. České tajné služby pomoc Bibi nedoporučily s ohledem na to, že to může vyvolat silné protesty náboženských extremistů v Pákistánu, které s Bibiiným osvobozením nesouhlasí.

Jejich cílem mohla být údajně česká ambasáda v Islámábádu, tajné služby se bály, že by se ji nemuselo podařit ochránit před hněvem ulice. Druhým argumentem měl být osud české pašeračky drog Terezy H., která je v pákistánském vězení. Soud s ní je v běhu, pomoc Bibi, tvrdily tajné služby, by ji mohla ohrozit na životě. Ministři se k těmto obavám nakonec přiklonili, neformálně řešená možnost, že by Bibi mohla dostat azyl v Česku, tak spadla pod stůl.

Vstříc jí ale naopak vyšla Kanada. Útočiště zde našly už její…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte