V minulých týdnech se pozornost soustředila na dvě nové demokratky v Kongresu – Ilhan Omar a Rashidu Tlaib. Obě jsou muslimky a kritizovaly Izrael a jeho nejvášnivější příznivce v USA. Jejich tweety a komentáře byly podle některých názorů nikoli obyčejnou kritikou Izraele, ale spíše důkazem o sílícím antisemitismu nové levice.

Nevím, co nosí obě kongresmanky v srdci. Jsem však přesvědčen, že muslimové by o těchto věcech měli mluvit velmi uvážlivě, jelikož antisemitismus se islámským světem šíří jako rakovina. (Omar a Tlaib to samozřejmě nezpůsobily, měly by však toto jedovaté klima vnímat.) Liga proti hanobení provedla v roce 2014 ve více než stovce zemí průzkum, tázala se na postoje k Židům. Ukázalo se, že antisemitismus je mezi muslimy dvakrát častější než mezi křesťany a je mnohem více rozšířen na Blízkém východě než v Severní i Jižní Americe. V zemích, jako je Francie, někdy dokonce tragicky přejde od pocitů k činům a změní se v teroristické útoky na Židy, a dokonce na děti.

Možná překvapí, že tak to nebývalo vždy. V minulosti byl muslimský Blízký východ k Židům většinou pohostinný, a to i v dobách, kdy křesťanská Evropa Židy zabíjela nebo je vyháněla. Velký historik Bernard Lewis mi kdysi řekl: „Lidé vědí, že po druhé světové válce odcházely statisíce Židů do arabských zemí. Ale jen málokdo se ptá, jak je možné, že v těchto zemích žilo tolik Židů.“

Lewis ve své významné knize The Jews of Islam (Islámští Židé) zdůrazňuje, že ve středověku, kdy byla…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte