snemovna 2015 Miroslav Kalousek)

O spojování zdejší trojice středopravých stran TOP 09, Starostů a lidovců za účelem úniku z politické bezvýznamnosti se mluví už delší dobu, ale nikdy k tomu nebyla lepší příležitost než teď – před volbami do Evropského parlamentu. Všechno mluví pro. Zmíněné partaje spolu sedí v jedné frakci, dokonale se shodují ve většině evropských témat a na české roztříštěné politické scéně by spojení dávalo smysl i jako konkurenční výhoda. Dát se dohromady však zjevně není v praxi tak jednoduché, jak se zdá v teorii. Lidovci jdou do evropských voleb nakonec samostatně a vyjednávání spolupráce Starostů a TOP 09 zase provázejí komplikace.

Přitom už do voleb v roce 2017 nešel tuzemský středopravý triumvirát v bůhvíjaké kondici, všichni tři jeho členové se jen těsně přehoupli přes pětiprocentní hranici vstupu do sněmovny a dnes jsou na tom podle průzkumů ještě hůř: agentura Median v lednovém výzkumu lidovcům a TOP 09 přisoudila 4,5 procenta voličské podpory, Starostové získali jen čtyři.

Na čem tedy za takové situace domluva demokratických středových stran ztroskotává? A pokud se domluvit nejde, znamená to konec proevropského politického středu v České republice?

Nemá to smysl

„Dohodli jsme se s regionálními uskupeními a se Stranou zelených na společné kandidátce pro letošní evropské volby,“ oznámil poslední lednové úterý…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte