7-kom
Theresa May • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Hitem posledních dnů bylo „zvláštní místo v pekle“ vyhrazené pro stoupence brexitu, kteří svou myšlenku propagovali bez jakýchkoli plánů či představ na její uskutečnění. Jen sám čert asi ví, proč předseda Evropské rady Donald Tusk použil proti Britům tak silná slova, mnozí evropští politici a vyjednavači se nechávali slyšet, že jim rozdmýchávání emocí při rozhovorech s Brity dvakrát nepomůže. Přesto na ostrých slovech Donalda Tuska vlastně něco je.

Nikoli snad proto, že by bylo samotné opuštění Evropské unie smrtelným hříchem. Po zisku autonomie v rámci Dánského království odešlo v roce 1985 z EU Grónsko a brány pekelné zůstaly zavřené. Češi se úspěšně rozešli se Slováky a zůstali dobří přátelé.

Hříchem je tady naprostá sebestřednost, téměř obsedantní narcismus Britů. Ti se v celém evropském rozvodu projevují jako kmen nedospělých mužů a žen neschopných či neochotných brát vůbec v potaz své okolí a vnímat kontext. Britové dnes vlastně téměř s hrdostí prezentují před celým světem střet úzkých stranických zájmů a politických kariér, v jejichž zájmu se atmosféra ve společnosti hrotí na maximum. Jednotlivé frakce neváhají jako nástroj vydírání do hry vpustit variantu odchodu bez dohody, tzv. tvrdý brexit, který, jak se výjimečně v podstatě všichni shodují, by měl zásadní ekonomické dopady nejen na samotnou Británii, ale i na zbytek Evropy.…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte