50-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Než se pustíte do hromady cukroví, kterou jste napekli s pevným předsevzetím, že po Vánocích nabrané kilogramy zase shodíte, dlužíme vám jedno varování: zhubnout bude mnohem těžší, než si představujete. Široce rozšířený názor, že obezita se dá zvládnout pevnou vůlí a disciplínou, dnešní vědci stále víc rozporují coby nerealistický a trochu i nebezpečný předsudek. Letos na podzim tak například Britská psychologická společnost vydala prohlášení, v němž varuje před přeceňováním vůle, která prý často v souboji s biologickými, psychologickými nebo environmentálními faktory obezity nemá moc šancí.

Sociální obezita

Názor, že za své kilogramy si člověk může sám, vychází z logiky věci: byl to přece sám tlouštík, který obědval ve fastfoodových řetězcích, večer u televize chroupal chipsy a rozladěné nervy tišil místo pohybu tabulkou čokolády. Tahle optika pochopitelně platí, není ale kompletní.

Výzkumy ukazují, že vůči obezitě jsou významně náchylnější sociálně slabí lidé, ať už proto, že žijí ve větším stresu, nemají peníze (či informace) na nákup kvalitních potravin a sport nebo zažívají v dětství častěji psychická traumata, z nichž stravovací nezřízenost často vyrůstá. A stejné faktory pak komplikují také shazování váhy, pokud jednou vyletí vzhůru. „Můžete mít tu nejsilnější vůli na světě, ale jestliže nemáte přístup ke správnému jídlu ve správném prostředí a neměli jste snadný start do života, bude to těžké,“ uvádějí britští psychologové.

Důvodem jejich prohlášení…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1554

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte