Andrej Babiš Do posledního dechu a koruny. • Autor: Milan Bureš

Až bude jednou Andrej Babiš rekapitulovat svoji politickou kariéru, na minulý týden nebude vzpomínat v nejlepším. V době, kdy do Česka dorazila finální verze auditu Evropské komise prokazující jeho střet zájmů, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman paralelně oznámil, že bude obnoveno jeho stíhání v případě dotačního podvodu při stavbě rekreačního areálu Čapí hnízdo.

Pro premiéra Babiše to představuje dvojí riziko. Jako byznysmen může přijít o stovky milionů, jako politik a člověk může skončit před soudem a ve vězení.

Znatelně to může pocítit i Česko. Babišovi ministři prohlašují, že za něj chtějí bojovat do „posledního dechu“. Státní aparát je ochromen řešením jeho problémů, stát kvůli sporným dotacím přichází o peníze. Mezi evropskými diplomaty se vážně mluví o tom, že konflikt s evropskými institucemi zhorší postavení Česka v Evropě, v početném táboře Babišových příznivců zas vzrůstá kritický pohled na Unii. Česko opět o něco lépe nahlédlo, jak hrbolatá a riskantní může být cesta země vedené trestně stíhaným premiérem.

Audit a 285 milionů

Bruselský audit, který vznikal od ledna letošního roku po zpřísnění unijních pravidel pro střet zájmů politiků, potvrdil závěry obsažené už v předběžné zprávě z května. Babiš má jako člen vlády zjevný vliv na dotační politiku, z které pak sám profituje skrze dotace pro Agrofert. Proto firma podle auditorů na dotace ztrácí nárok.

Nic na tom nemění ani její převod do takzvaných svěřenských fondů – podle auditorů šlo jen o…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte