Bus on fire in the center of Rome
Řím • Autor: CLAUDIO PERI / EPA / Profimedia

Člověk musí překonat strach, aby se odvážil vrhnout se do divokého proudu římských silnic. Provoz tu plyne zdánlivě neřízeně a nevyzpytatelně jako Tibera, má ale svá pravidla. Ve zkratce: Jízda není vázána dlouhými bílými pruhy podélnými ani krátkými příčnými, které kdoví proč někdo namaloval na vozovce, blinkry se nepoužívají, není na ně čas a mnohdy jen vzbuzují falešná očekávání. Přednost má vždy ten, kdo po ní touží víc. Mopedy spěchají nejvíc, mohou tedy předjíždět zleva i zprava a mají právo si vypůjčit místo od aut v protisměru. Barvy na semaforu se neberou tak vážně, jen u oranžové je nutné zrychlit, aby nedošlo k tomu nejhoršímu (Mamma mia!), k zastavení na červenou. A když auta na červenou zastaví, mopedy mezi nimi rychle prokličkují až úplně dopředu, protože mají rychlejší rozjezd – a spěchají přece jen nejvíc.

Kdo na to nemá nervy, může jet třeba Grétou, což jsou bílá elektrokola, pojmenovaná po švédské aktivistce Thunberg. Jsou vybavena GPS, nákupním košíkem a baterií na 80 kilometrů. Může jet i Uberem Jump, což jsou červená elektrokola. Obojí je v Římě novinkou a zpočátku je dobré je použít výhradně na cyklistickou stezku, pak zaparkovat a zbytek cesty dojít pěšky. Řím je naštěstí skvělé město pro pěší a se zvýšenou ostražitostí na přechodech dojdete bez problémů kamkoli. Na starověkou dlažbu jsou vhodné pevné boty a na únavu kavárny, strategicky rozmístěné po celém městě. Místní do nich chodí na svoje „caffé“ několikrát za den.

Síť metra je nedostatečná,…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte