49-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Strach má mnoho podob, jedna z nich ale Česko v poslední době provází obzvlášť vytrvale. Má kulatý obličej, krátký sestřih, nosí sako a disponuje funkcí v sociálnědemokratické straně. Jmenuje se Jan Hamáček a už nějaký čas nás z titulu ministra vnitra přesvědčuje, že se máme bát skupinky dětí, o jejichž převezení z přeplněných uprchlických táborů v Řecku do české péče nás prosí řecká vláda. Podle Hamáčka se jich máme bát tak moc, že kvůli tomu musíme zapomenout na dobré vychování nabádající nás pomáhat bezmocným lidem v nouzi. Jan Hamáček ale na téhle kazatelně není sám. Tón tady udává vrchní strašpytel Andrej Babiš, který po různých výmluvách, proč ty malé nebezpečné bytosti z řeckých táborů nemůžeme přijmout, začal říkat, že on coby český premiér má pomáhat českým, a ne nějakým cizím dětem – jako by se obě pomoci vylučovaly.

Připusťme, že migrační politika je citlivá věc a každé, i nepatrné otevření hranic směrem do problémových regionů je spojeno s určitými riziky. Jenže velké věci, jako je pomoc v nouzi, bývají vždy spojené s určitým krokem do neznáma, a tedy určitým rizikem, pokud jej budeme chtít jako takové vidět. Odměnou bývá dobrý pocit z pomoci potřebným a zdravé sebevědomí, které soucitnému společenství dává sílu přečkat, vyskytnou-li se, budoucí potíže. Česko však pod vedením Babiše a Hamáčka teď peláší opačným směrem – do ustrašenosti, hlouposti a směšnosti.

Pomáhat nebude nikdo

Pokud bychom chtěli zkoumat proměnu české společnosti v posledních…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte