Česká pošta patří s ročním obratem blížícím se 18 miliardám korun mezi největší státní podniky, s téměř 30 tisíci zaměstnanci se zároveň řadí mezi největší zdejší zaměstnavatele. Na její činnost dohlíží dozorčí rada, která také schvaluje její dlouhodobé strategie či nakládání s majetkem.

Členy rady, kteří by se měli scházet alespoň desetkrát do roka, za což pobírají měsíční odměnu 30 tisíc, nominuje ministerstvo vnitra, dnes vedené předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. A od roku 2014 je následně schvaluje ještě tříčlenný vládní výbor, který má podle svých vlastních pravidel nominandy hodnotit nejen z hlediska jejich pracovních zkušeností, ale také podle osobnostních předpokladů včetně jejich důvěryhodnosti.

Toto opatření v kostce znamená, že by se dozorčí rady neměly stát místem pro uplatnění stranických spojenců jednotlivých ministrů a že by se v nich neměly objevovat žádné kontroverzní osobnosti. Ač bývá obvyklé, že se něco podobného občas stane, výběr Pavla Jaroše z ČSSD na post člena dozorčí rady České pošty vzbudil pozornost zástupců protikorupčních organizací, kteří jej označili za naprosto nevhodný. Jarošovo jméno bylo totiž spojováno s řadou kauz a kontroverzních osobností politického zákulisí, a to již od dob opoziční smlouvy.

Tehdy totiž Pavel Jaroš pracoval na ministerstvu zahraničních věcí jako podřízený ministrova sekretáře Karla Srby, později odsouzeného za přípravu vraždy elitní investigativní novinářky Sabiny Slonkové. V úřadu se zabýval…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte