60A_HBO
Zpochybnění divácké jistoty.

„Co to ksakru je?“ ptá se udiveně superhrdinka v černé kápi přezdívaná Sestra Noc, v civilu bývalá policistka a majitelka pekárny. Před jejíma očima právě zajelo do kanálu stvoření ve stříbrné kombinéze. Stejnou otázku si Sestra Noc položí během prvních šesti epizod seriálu Strážci, který na konci října odstartovala stanice HBO, ještě několikrát. A diváci s ní. Jen ta jejich se vztahuje na celý seriál. Zatímco jindy by byla taková otázka důvodem televizi vypnout, u Strážců to je zásadní důvod, proč se dívat dál. Přitom taková touha není ani trochu samozřejmá. Strážci vycházejí ze slavné stejnojmenné komiksové předlohy britského autorského punkera Alana Moorea a kreslíře Davea Gibbonse a představují tak žánr značně specifický, který neláká zdaleka každého.

Historici popkultury se dnes shodnou, že dějiny komiksu se lámaly v roce 1986. Právě tehdy vyšli Strážci. A žánr s pověstí dětinské zábavy obydlené jednorozměrnými superhrdiny nosícími spodní prádlo navrch legín a páchajícími nekomplikované dobro posunuli na pozici seriózní literatury s poselstvím dotýkajícím se temných stránek moci i lidské ochoty jejím nositelům tak snadno podléhat. Něco podobného, co udělal Moore pro komiks, by aktuálně mohl udělat s televizními Strážci scenárista a showrunner Damon Lindelof pro komiksové seriály. Jeho volný remix Mooreova světa, postav a myšlenek adaptovaných na současnou realitu k tomu má spoustu předpokladů. Nepropadá fanouškovství a…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte