Některé věci je lepší nevědět. Nebo ano? Tohle dilema se týká i šetření agentury NSM Market Research dělaného pro organizaci Paměť národa, starající se o zachování svědectví ze dvou totalit, jimiž Češi v minulém století prošli. V průzkumu zkoumajícím pohled české společnosti na tzv. socialismus vyšlo, že naši spoluobčané mají překvapivě málo sympatií ke změnám, jež přinesl listopad 1989. Šetření bylo dělané podle vzdělání respondentů a také věku – jestli zažili alespoň jako desetileté děti onen socialismus, nebo nikoli.

Ti, kdo ho zažili, si nesou překvapivě často radostné vzpomínky. Víc než třetina lidí nad 40 let odpověděla kladně na otázku, že za socialismu bylo lépe než nyní. Myslí si to také 16 procent vysokoškolsky vzdělaných respondentů.

Hodnotil se i vztah k sametové revoluci. Opět jen o málo víc než třetina dotazovaných lidí odkývla, že revoluce změnila jejich život k lepšímu. Pro dvě třetiny neměla revoluce žádný vliv, změnila jejich život k horšímu nebo nedokážou na otázku odpovědět. Dále 25 procent vysokoškolsky vzdělaných respondentů uvedlo, že listopadová revoluce neměla na jejich život žádný vliv. To je vzhledem k povaze změn pozoruhodná odpověď, která by stála za další zkoumání, tentokrát možná s jinými, více medicínsky orientovanými experty než sociology.  A nemělo by to být tak složité, protože výzkumníci se dotazovali jen 81 vysokoškolsky vzdělaných lidí. Zmíněnou odpověď tedy dalo 20 respondentů, kteří by se mohli pro zajímavost někde sejít a…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2420

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte