32_rozhovor01_jaros
Pavel Uhl • Autor: Milan Jaroš

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová se podle čerstvého rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 nedočká omluvy od prezidenta Miloše Zemana. Požadovala ji za jeho slova, že Peroutka byl fascinován nacismem a napsal článek Hitler je gentleman. Soudy Kaslové omluvu před třemi lety přiznaly. Podle tehdejšího výkladu se za jeho výrok měla omluvit Kancelář prezidenta republiky, protože prezident není ze své funkce odpovědný. Kancelář ale podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který došel k závěru, že za prezidentovy výroky odpovídá ministerstvo financí jako zástupce státu, protože je Zeman prohlašoval jako prezident. A nejnovější rozhodnutí říká, že stát za prezidentovy výroky neodpovídá, takže žádná omluva nebude. Pro laika zní postup soudů zcela absurdně, zvlášť když na začátku stála jednoduchá otázka: Lhal prezident republiky, nebo ne? Verdikt zkoumáme s advokátem Pavlem Uhlem, který se věnuje ochraně osobnosti.

Jak chápete rozsudek, podle něhož prezident neporušil žádný zákon a nemusí se omlouvat za výroky o Ferdinandu Peroutkovi?

Sledujeme pokračování sporu o to, kdo a jestli někdo nese odpovědnost za prezidentovy výroky a činy. Závěry soudkyně považuji za nešťastné, protože redukují odpovědnost prezidenta na nulu a popírají podle mě jeden z nejzákladnějších principů, na kterých je právní řád vystavěn. Tedy že za každé jednání je někdo odpovědný. V odůvodnění soudkyně říká, že pokud posuzujeme veřejná…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 553

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte