V Rapotíně u Šumperka startuje tento týden nové zařízení, jehož princip může laikům znít stejně kouzelně, jako když Jára Cimrman sliboval vyrábět zlato vyfukováním tabákového kouře do vody. Tentokrát ale vše funguje.

Místo tabákového kouře používají v Rapotíně bioodpad všeho druhu – prošlé potraviny ze supermarketů, zbytky jídla z restaurací, posekanou trávu nebo odpad z jatek. Za tyto suroviny není třeba platit, naopak za odvoz se peníze inkasují. Místo zlata vzniká „zelený plyn“, po chemické stránce podobný tomu z Ruska či Norska. Jen ho není třeba nákladně těžit a přepravovat. Vzniká na místě, bez uhlíkové stopy spojené se spalováním fosilií schovaných pod zemí miliony let.

Bioplynových stanic už je v Česku řada. Plyn buď samy prodávají jako čerpací stanice, nebo ho spalují na elektřinu a teplo. Nové je to, že stanice v Rapotíně, zbudovaná jako podnik zeleně smýšlejících podnikatelů, plyn filtruje na čistý metan a začíná ho posílat rovnou do plynárenské sítě. Jako kdyby ho těžila. Jde o první takovou přípojku v Česku s produkcí odpovídající energetickým nárokům dvou tisíc domácností.

V zemi, kde se polovina elektřiny vyrábí z uhlí a skoro třetina z jádra, lze snadno propadnout dojmu, že jedna lokální bioplynka nic nevytrhne. Že změna poměrů stejně není v lidských silách. Jistě, podstata je však jinde – v ochotě zapojit fantazii a uznat, že vedle těžkotonážních elektráren se tu díky novým, čistším a čím dál levnějším technologiím otevírá úplně nová éra, na niž…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1022

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte